Programming

18:00 CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 1
GALA ZINEBIEXPRESS Screening of the short films selected and award ceremony
20:00 CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 1
PROYECCIÓN ESPECIAL EL HOYO
(Galder Gaztelu-Urrutia. 94′)
20:00 ARRIAGA ANTZOKIA OFFICIAL SELECTION – SHORT FILM INTERNATIONAL COMPETITION
OPENING CEREMONY. Gala dirigida por el colectivo Sra. POLAROISKA (Alaitz ARENZANA & María IBARRETXE).

  • Xulia (Doc. Lur Olaizola Lizarralde. 16′)
  • Mateoren ama (Fic. Aitor Arregi, Jose Mari Goenaga. 14′)
  • Ártiko (Doc. Josu Venero, Jesus Mari Lazkano. 17′)
  • Anti (Fic. Josu Martínez. 18′)
  • Medvedek (Doc. Ainhoa Gutiérrez del Pozo. 14′)
  • Regina (Fic. Lander Ibarretxe Pérez. 17′)
  • Solo son peces (Doc. Paula Iglesias y Ana Serna. 17′)
20:00 KAFE ANTZOKIA ZINEBI NIGHTS Kokoshca
Cecilia Payne
11:00 MUSEO BELLAS ARTES ZINEBI MEETINGS MASTERCLASS CLAIRE SIMON
17:00 MUSEO BELLAS ARTES MIKELDI OF HONOUR Le village / The Village (I)
(Claire Simon. 104’ )
18:00 AZKUNA ZENTROA AUDITORIO OFFICIAL SELECTION – SHORT FILM INTERNATIONAL COMPETITION
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 5
ZIFF – ZINEBI FIRST FILM INTERNATIONAL COMPETITION BEH NAME SHAHRZAD LA AVALIN BAAGH ABJO DAR TEHRAN / IN THE NAME OF SCHEHERAZADE OR THE FIRST BEER GARDEN IN TEHRAN
(Narges Kalhor. 75′)
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 7
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD SHOOTING THE MAFIA
(Kim Longinotto. 97′)
SALA BBK BERTOKO BEGIRADAK. VIEWS FROM THE BASQUE COUNTRY Los hijos de Gernika. La lucha del pueblo vasco por su libertad / Children of Gernika: Basque People’s Struggle for Freedom
(Doc. Segundo Cazalis. 26′)
19:00 MUSEO BELLAS ARTES MIKELDI OF HONOUR Le village / The Village (II)
(Claire Simon. 104’ )
20:00 AZKUNA ZENTROA AUDITORIO OFFICIAL SELECTION – SHORT FILM INTERNATIONAL COMPETITION
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 5
ZIFF – ZINEBI FIRST FILM INTERNATIONAL COMPETITION THOSE THAT, AT A DISTANCE, RESEMBLE ANOTHER
(Jessica Sarah Rinland. 67′)
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 7
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD KRABI, 2562
(Ben Rivers, Anocha Suwichakornpong. 93′)
SALA BBK BERTOKO BEGIRADAK. VIEWS FROM THE BASQUE COUNTRY BAI, BAGARA
(Doc. Larraitz Zuazo. 70′)
22:00 CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 5
ZIFF – ZINEBI FIRST FILM INTERNATIONAL COMPETITION SHPIA E AGËS /AGA´S HOUSE
(Lendita Zeqiraj. 107′)
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 7
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD HUO SHAN / UP THE MOUNTAIN
(Zhang Yang.126′)
23:00 MUELLE ZINEBI NIGHTS Cadri B b2b Ugao
12:00 AZKUNA ZENTROA.
SALA BASTIDA
ZINEBI MEETINGS AGAIN. PALESTINE. PALESTINIAN WOMEN FILMMAKERS
17:00 MUSEO BELLAS ARTES ZINEBI MEETINGS MASTERCLASS WANG BING

18:00 AZKUNA ZENTROA AUDITORIO OFFICIAL SELECTION – SHORT FILM INTERNATIONAL COMPETITION
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 5
ZIFF – ZINEBI FIRST FILM INTERNATIONAL COMPETITION THOSE THAT, AT A DISTANCE, RESEMBLE ANOTHER
(Jessica Sarah Rinland. 67′)
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 7
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD DESERT ONE
(Barbara Kopple.108′)
18:30 CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 2
AGAIN. PALESTINA.
20:00 AZKUNA ZENTROA AUDITORIO OFFICIAL SELECTION – SHORT FILM INTERNATIONAL COMPETITION
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 5
ZIFF – ZINEBI FIRST FILM INTERNATIONAL COMPETITION SHPIA E AGËS / AGA´S HOUSE
(Lendita Zeqiraj. 107′)
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 7
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD MA NUDITÉ NE SERT À RIEN / MY NUDITY MEANS NOTHING
(Marina de Van. 85′)
22:00 CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 5
ZIFF – ZINEBI FIRST FILM INTERNATIONAL COMPETITION SÄSONG/RIDGE
(John Skoog. 72′)
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 7
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD SHOOTING THE MAFIA
(Kim Longinotto. 97′)
23:00 KARAOKE ZINEBI NIGHTS Borja & Josu
9:30 AZKUNA ZENTROA AUDITORIO OFFICIAL SELECTION – SHORT FILM INTERNATIONAL COMPETITION
REPLAY. ACCREDITED AND STUDENTS
10:00 SALA BBK ZINEBITXIKI. HERMÍNA TÝRLOVÁ
11:30 SALA BBK ZINEBITXIKI. HERMÍNA TÝRLOVÁ
AZKUNA ZENTROA AUDITORIO OFFICIAL SELECTION – SHORT FILM INTERNATIONAL COMPETITION
REPLAY. ACCREDITED AND STUDENTS
16:30 AZKUNA ZENTROA. SALA BASTIDA ZINEBI NETWORKING

PITCHINGS NETWORKING

18:00 CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 5
ZIFF – ZINEBI FIRST FILM INTERNATIONAL COMPETITION SÄSONG/RIDGE
(John Skoog. 72′)
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 7
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD KRABI, 2562
(Ben Rivers, Anocha Suwichakornpong. 93′)
SALA BBK BERTOKO BEGIRADAK. VIEWS FROM THE BASQUE COUNTRY
18:30 CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 2
AGAIN. PALESTINA.
19:00 MUSEO BELLAS ARTES MIKELDI OF HONOUR Wu Ming Zhe / Man With No Name
(Wang Bing. 97’)
20:00 AZKUNA ZENTROA AUDITORIO OFFICIAL SELECTION – SHORT FILM INTERNATIONAL COMPETITION
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 5
ZIFF – ZINEBI FIRST FILM INTERNATIONAL COMPETITION BEH NAME SHAHRZAD LA AVALIN BAAGH ABJO DAR TEHRAN /
IN THE NAME OF SCHEHERAZADE OR THE FIRST BEER GARDEN IN TEHRAN

(Narges Kalhor. 75′)
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 7
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD DESERT ONE
(Barbara Kopple.108′)
SALA BBK BERTOKO BEGIRADAK. VIEWS FROM THE BASQUE COUNTRY URPEAN LURRA / LAND UNDERWATER
(Doc. Maddi Barber Gutiérrez. 50′)
22:00 CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 5
ZIFF – ZINEBI FIRST FILM INTERNATIONAL COMPETITION VERDICT
(Raymund Ribay Gutierrez.126′)
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 7
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD HUO SHAN / UP THE MOUNTAIN
(Zhang Yang.126′)
23:00 VÍA DE FUGA ZINEBI NIGHTS Zinebi Relax
9:30 AZKUNA ZENTROA AUDITORIO OFFICIAL SELECTION – SHORT FILM INTERNATIONAL COMPETITION
REPLAY. ACCREDITED AND STUDENTS
AZKUNA ZENTROA. SALA LAB -2 ZINEBI NETWORKING<

One-2-one NETWORKING

10:00 SALA BBK ZINEBITXIKI. HERMÍNA TÝRLOVÁ
11:30 SALA BBK ZINEBITXIKI. HERMÍNA TÝRLOVÁ
AZKUNA ZENTROA AUDITORIO OFFICIAL SELECTION – SHORT FILM INTERNATIONAL COMPETITION
REPLAY. ACCREDITED AND STUDENTS
17:00 MUSEO BB.AA. MIKELDI OF HONOUR Szép lányok, ne sírjatok! / Don’t Cry, Pretty Girls!
(Márta Mészáros. 85′)
18:00 CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 5
ZIFF – ZINEBI FIRST FILM INTERNATIONAL COMPETITION CHUN NUAN HUA KAI / FROM TOMORROW ON, I WILL!
(Ivan Marković, Wu Linfeng. 60′)
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 7
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD

MA NUDITÉ NE SERT À RIEN / MY NUDITY MEANS NOTHING
(Marina de Van. 85′)

SALA BBK BERTOKO BEGIRADAK. VIEWS FROM THE BASQUE COUNTRY
18:30 CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 2
AGAIN. PALESTINA. IBRAHIM, A FATE TO DEFINE
(Lina Al Abed. 75′)
19:00 MUSEO BB.AA. MIKELDI OF HONOUR Napló gyermekeimnek / Diary For My Children
(Márta Mészáros. 85′)
20:00 AZKUNA ZENTROA AUDITORIO OFFICIAL SELECTION – SHORT FILM INTERNATIONAL COMPETITION
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 5
ZIFF – ZINEBI FIRST FILM INTERNATIONAL COMPETITION DERË E HAPUR / OPEN DOOR
(Florenc Papas.77′)
SALA BBK BERTOKO BEGIRADAK. VIEWS FROM THE BASQUE COUNTRY EZ, ESKERRIK ASKO. GLADYSEN LEIHOA /
NO, THANKS. GLADY’S WINDOW

(Doc. Berta Gaztelumendi. 60′)
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 2
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD DANSES MACABRES, SQUELETTES ET AUTRES FANTAISIES / DANSES MACABRES, SKELETONS, AND OTHER FANTASIES
(Pierre León, Rita Azevedo Gomes, Jean-Louis Schefer.110′)ORIGINAL VERSION WITH SUBTITLES ONLY IN SPANISH
EXCLUSIVE ATTENDANCE FOR FAS MEMBERS
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 7
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD DANSES MACABRES, SQUELETTES ET AUTRES FANTAISIES / DANSES MACABRES, SKELETONS, AND OTHER FANTASIES
(Pierre León, Rita Azevedo Gomes, Jean-Louis Schefer.110′)ORIGINAL VERSION WITH SUBTITLES ONLY IN SPANISH
EXCLUSIVE ATTENDANCE FOR FAS MEMBERS
22:00 CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 5
ZIFF – ZINEBI FIRST FILM INTERNATIONAL COMPETITION LAS FACULTADES / THE FACULTIES
(Eloísa Solaas. 77′)
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 7
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD DANSES MACABRES, SQUELETTES ET AUTRES FANTAISIES / DANSES MACABRES, SKELETONS, AND OTHER FANTASIES
(Pierre León, Rita Azevedo Gomes, Jean-Louis Schefer.110′)
23:00 VÍA DE FUGA ZINEBI NIGHTS Zinebi Relax
9:30 AZKUNA ZENTROA AUDITORIO OFFICIAL SELECTION – SHORT FILM INTERNATIONAL COMPETITION
REPLAY. ACCREDITED AND STUDENTS
10:00 SALA BBK ZINEBITXIKI. HERMÍNA TÝRLOVÁ
11:30 SALA BBK ZINEBITXIKI. HERMÍNA TÝRLOVÁ
AZKUNA ZENTROA AUDITORIO OFFICIAL SELECTION – SHORT FILM INTERNATIONAL COMPETITION
REPLAY. ACCREDITED AND STUDENTS
17:00 MUSEO BB.AA. MIKELDI OF HONOUR HOLDUDVAR / Binding Sentiments
(Márta Mészáros. 81′)
18:00 CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 5
ZIFF – ZINEBI FIRST FILM INTERNATIONAL COMPETITION DE LOS NOMBRES DE LAS CABRAS /
ON THE NAMES OF THE GOATS

(Miguel G.Morales & Silvia Navarro. 63′)
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 7
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD DANSES MACABRES, SQUELETTES ET AUTRES FANTAISIES / DANSES MACABRES, SKELETONS, AND OTHER FANTASIES
(Pierre León, Rita Azevedo Gomes, Jean-Louis Schefer.110′)
SALA BBK BERTOKO BEGIRADAK. VIEWS FROM THE BASQUE COUNTRY
19:00 SALA BASTIDA (AZ) ZINEBI MEETINGS HELENA TABERNA. Helena Taberna’s film VARADOS screening and talk with the director. Organized by the Basque Screenwriters Association (EHGEP).

VARADOS
(Helena Taberna. 72′)

20:00 AZKUNA ZENTROA AUDITORIO OFFICIAL SELECTION – SHORT FILM INTERNATIONAL COMPETITION
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 5
ZIFF – ZINEBI FIRST FILM INTERNATIONAL COMPETITION LAS FACULTADES / THE FACULTIES
(Eloísa Solaas. 77′)
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 7
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD SANS FRAPPER / THAT WHICH DOES NOT KILL
(Alexe Poukine.85′)
SALA BBK PROGRAMAS ESPECIALES

“YO EMPECÉ PELANDO GAMBAS. MI PRIMER CORTOMETRAJE”

22:00 CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 5
ZIFF – ZINEBI FIRST FILM INTERNATIONAL COMPETITION CHUN NUAN HUA KAI / FROM TOMORROW ON, I WILL!
(Ivan Marković, Wu Linfeng. 60′)
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 7
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD ÊTRE VIVANT ET LE SAVOIR / LIVING AND KNOWING YOU ARE ALIVE
(Alain Cavalier .98′)
23:00 MUELLE ZINEBI NIGHTS Brusko Infra DJ aka Borja Crespo
Aranzazu Calleja
9:30 AZKUNA ZENTROA AUDITORIO OFFICIAL SELECTION – SHORT FILM INTERNATIONAL COMPETITION
REPLAY. ACCREDITED AND STUDENTS
10:00 SALA BBK ZINEBITXIKI. HERMÍNA TÝRLOVÁ
11:30 SALA BBK ZINEBITXIKI. HERMÍNA TÝRLOVÁ
AZKUNA ZENTROA AUDITORIO OFFICIAL SELECTION – SHORT FILM INTERNATIONAL COMPETITION
REPLAY. ACCREDITED AND STUDENTS
17:00 MUSEO BB.AA. MIKELDI OF HONOUR. MÁRTA MÉSZÁROS ELTÁVOZOTT NAP / THE GIRL
(Márta Mészáros. 80′)
18:00 CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 5
ZIFF – ZINEBI FIRST FILM INTERNATIONAL COMPETITION DERË E HAPUR / OPEN DOOR
(Florenc Papas.77′)
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 7
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD SANS FRAPPER / THAT WHICH DOES NOT KILL
(Alexe Poukine.85′)
SALA BBK BERTOKO BEGIRADAK. VIEWS FROM THE BASQUE COUNTRY GERRA HEMEN HASTEN DA/ WAR STARTS HERE
(Documental. Joseba Sanz. 64′)
19:00 MUSEO BB.AA ZINEBI MEETINGS MASTERCLASS
MÁRTA MÉSZÁROS

20:00 CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 5
ZIFF – ZINEBI FIRST FILM INTERNATIONAL COMPETITION DE LOS NOMBRES DE LAS CABRAS/ON THE NAMES OF THE GOATS
(Miguel G.Morales & Silvia Navarro. 63′)
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 7
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD ÊTRE VIVANT ET LE SAVOIR / LIVING AND KNOWING YOU ARE ALIVE
(Alain Cavalier .98′)
SALA BBK SESIÓN ESPECIAL SERGIO RAMÍREZ, LA HERENCIA DE CERVANTES EN CENTROAMÉRICA / SERGIO RAMÍREZ. THE HERITAGE OF CERVANTES IN CENTRAL AMÉRICA
(Doc. Iván Argüello L. 69′)
22:00 CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 5
ZIFF – ZINEBI FIRST FILM INTERNATIONAL COMPETITION VERDICT
(Raymund Ribay Gutierrez.126′)
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 7
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD STATE FUNERAL
(Sergei Loznitsa. 135′)
23:00 MUELLE ZINEBI NIGHTS Horrorxvacui
Fetén DJ
20:00 ARRIAGA ANTZOKIA CLAUSURA Gala dirigida por el colectivo Sra. POLAROISKA. (Alaitz ARENZANA & María IBARRETXE).

Proyección de Palmarés de ZINEBI 61 y entrega de premios

23:00 MUELLE ZINEBI NIGHTS Pálida
Láse Raptor x Raquel Meyers AV ShowÁ
Lourdes Madow
18:00 ARRIAGA ANTZOKIA WINNERS Repetición del Palmarés ZINEBI 61 (Cortometrajes)