Wednesday 13

9:30 AZKUNA ZENTROA AUDITORIO OFFICIAL SELECTION – SHORT FILM INTERNATIONAL COMPETITION
REPLAY. ACCREDITED AND STUDENTS
10:00 SALA BBK ZINEBITXIKI. HERMÍNA TÝRLOVÁ
11:30 SALA BBK ZINEBITXIKI. HERMÍNA TÝRLOVÁ
AZKUNA ZENTROA AUDITORIO OFFICIAL SELECTION – SHORT FILM INTERNATIONAL COMPETITION
REPLAY. ACCREDITED AND STUDENTS
17:00 MUSEO BB.AA. MIKELDI OF HONOUR HOLDUDVAR / Binding Sentiments
(Márta Mészáros. 81′)
18:00 CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 5
ZIFF – ZINEBI FIRST FILM INTERNATIONAL COMPETITION DE LOS NOMBRES DE LAS CABRAS /
ON THE NAMES OF THE GOATS

(Miguel G.Morales & Silvia Navarro. 63′)
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 7
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD DANSES MACABRES, SQUELETTES ET AUTRES FANTAISIES / DANSES MACABRES, SKELETONS, AND OTHER FANTASIES
(Pierre León, Rita Azevedo Gomes, Jean-Louis Schefer.110′)
SALA BBK BERTOKO BEGIRADAK. VIEWS FROM THE BASQUE COUNTRY
19:00 SALA BASTIDA (AZ) ZINEBI MEETINGS HELENA TABERNA. Helena Taberna’s film VARADOS screening and talk with the director. Organized by the Basque Screenwriters Association (EHGEP).

VARADOS
(Helena Taberna. 72′)

20:00 AZKUNA ZENTROA AUDITORIO OFFICIAL SELECTION – SHORT FILM INTERNATIONAL COMPETITION
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 5
ZIFF – ZINEBI FIRST FILM INTERNATIONAL COMPETITION LAS FACULTADES / THE FACULTIES
(Eloísa Solaas. 77′)
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 7
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD SANS FRAPPER / THAT WHICH DOES NOT KILL
(Alexe Poukine.85′)
SALA BBK PROGRAMAS ESPECIALES

“YO EMPECÉ PELANDO GAMBAS. MI PRIMER CORTOMETRAJE”

22:00 CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 5
ZIFF – ZINEBI FIRST FILM INTERNATIONAL COMPETITION CHUN NUAN HUA KAI / FROM TOMORROW ON, I WILL!
(Ivan Marković, Wu Linfeng. 60′)
CINES GOLEM ALHÓNDIGA
SALA 7
BEAUTIFUL DOCS. AN OVERVIEW OF FEATURE DOCUMENTARIES FROM OVER THE WORLD ÊTRE VIVANT ET LE SAVOIR / LIVING AND KNOWING YOU ARE ALIVE
(Alain Cavalier .98′)
23:00 MUELLE ZINEBI NIGHTS Brusko Infra DJ aka Borja Crespo
Aranzazu Calleja